Bakony-Balaton
Karrierfutár
Házhoz visszük a lehetőségeket

Mire figyeljen külföldi munkavállalásnál?

 

Előzetes felkészülés az EURES-sel

Ha külföldön szerezne munkatapasztalatot, elutazás előtt tájékozódjon a kiválasztott ország élet- és munkakörülményeiről! Forduljon bizalommal még itthon a munkaügyi szervezet EURES- tanácsadóihoz, akik személyre szabott tájékoztatást nyújtanak Önnek. Tájékozódjon, hogy a választott szakma gyakorlásához szükséges-e hatósági engedély vagy bejelentési kötelezettség, az eljárásoknak van-e költsége, melyek a főbb adó- és társadalombiztosítási szabályok, van-e és mennyi a minimálbér, milyen egyéb hivatalos ügyeket kell majd külföldön elintéznie.

 

Állásajánlatok megbízható forrásból

Külföldi állások hirdetéseivel a legkülönfélébb helyeken találkozhatunk – tartsuk szem előtt, hogy ami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, az többnyire nem is az. Nem minden álláshirdetés irányul feltétlenül a foglalkoztatásra, egyszerű átverésbe is belefuthatunk. Ha nyelvtudást és szakképzettséget egyáltalán nem igénylő, jól jövedelmező állást ajánlanak Önnek, minden esetben körültekintően járjon el, és soha ne higgyen a túl csábító ígéreteknek. Igyekezzen ellenőrizni az állás hirdetőjét, ne hagyja magát megtéveszteni.

 

Okmányok, iratok, bizonyítványok

Útlevelét, lakcímkártyáját, személyi igazolványát, a munkavállaláshoz szükséges iratokat tartsa mindig magánál, ne adja ki a kezéből! Készíttessen róluk fénymásolatot, és azokat adja át a munkaadónak vagy a közvetítőnek, az eredeti iratai nélkül ugyanis kiszolgáltatottá válhat.

 

A munkavállaláshoz szükséges végzettségét, képzettségét igazoló bizonyítványokat még itthon fordíttassa le a fogadó ország nyelvére. Ez a megoldás valószínűleg egyben a leggazdaságosabb is. Igazolványképeket is általában olcsóbban készíttethet itthon, mint külföldön.

 

Az utolsó munkanapján mindenképpen kérje el a külföldi munkáltatójától a munkaviszony megszűnéséről szóló igazolást és az összesített fizetési jegyzéket. Tájékozódjon róla előzetesen, hogy a külföldi munkavállalás befejeztével az adott országból milyen dokumentumokkal szükséges hazatérnie egy esetleges ellátás magyarországi igényléséhez, szolgálati idő igazolásához. Ezeket a dokumentumokat utólagosan itthonról már nagyon nehéz lesz beszereznie. Tanácsoljuk, hogy vezessen külön feljegyzést saját magának a teljesített munkaidejéről, ami az esetleges munkajogi vitáknál bizonyítékul szolgálhat.

 

Nyelvtudás

Kizárólag magyar nyelvtudással igen kicsi az esélye a sikeres elhelyezkedésnek. Nyelvtudás nélkül vagy gyenge, hiányos nyelvismerettel lehetőleg ne vállalkozzon külföldi munkavégzésre, még a legegyszerűbb munkák esetében sem. Gondoljon arra, hogy külföldön hivatalos ügyeket kell majd intéznie (pl. bankszámlát nyitni, orvoshoz menni, hivatalban űrlapot kitölteni stb.). Kommunikálnia kell a vezetőjével, munkatársaival, meg kell értenie a munka során kapott utasításokat, veszélyre figyelmeztető feliratokat, munkavédelmi előírásokat. Ez megfelelő idegennyelv-tudás nélkül nem lehetséges, így egyáltalán nem fog boldogulni. A munkaszerződése általában a fogadó ország nyelvén készül. Kockázatos olyan dokumentumot aláírni, aminek a tartalmával nincs tisztában.

 

Munkaadók

Ha kap egy állásajánlatot, még a szerződés megkötése előtt próbálja a leendő munkaadóját ellenőrizni, hogy valóban létezik-e a cég, tényleg tőlük származik-e az állásajánlat, van-e valódi székhelye, elérhetősége, alkalmazottai. Ehhez az EURES-tanácsadók segítségét is kérheti. Igyekezzen még időben kiszűrni a nem korrekt foglalkoztatókat.

 

Ha úgy érzi, hogy becsapták, a munkaadója az Ön kárára eltért a munkaszerződésben foglaltaktól vagy egyéb, a munkaviszonyával kapcsolatos problémája támadt, segítségért forduljon minden esetben a külföldi munkavállalói érdekképviseleti szervezethez (munkáskamara, szakszervezet). Itthonról gyakorlatilag nem tudja megoldani a problémáját, mert a magyar hatóságok ilyen ügyekben külföldön nem járhatnak el.

 

Magán-munkaközvetítők

Ha magyar magán-munkaközvetítő révén szeretne magyar vagy külföldi állásajánlathoz jutni, mindig győződjön meg arról, hogy a cég székhelye szerint illetékes munkaügyi központoknál szerepel-e a legfrissebb nyilvántartásban. Jogszabály írja elő, hogy a közvetítőknek milyen feltételeknek kell megfelelniük tevékenységük legális és szabályszerű folytatásához. Soha ne vegye igénybe olyan cég vagy magánszemély szolgáltatását, akinek erre nincs megfelelő engedélye! A nyilvántartás bárki számára elérhető a Nemzeti Munkaügyi Hivatal honlapján (www.munka.hu) a Foglalkoztatás > Álláskeresőknek > Állásajánlatok > Magán-munkaközvetítők menüpont alatt, vagy felvilágosítást kérhet az illetékes munkaügyi központtól is.

 

Soha ne fizessen magánközvetítőnek közvetítési, regisztrációs vagy egyéb díjat! Magyarországon a magán-munkaközvetítő a tevékenységéért az álláskeresővel szemben díjat, költséget nem számolhat fel. Ingyenesen hozzáférhető állásajánlatokért se fizessen.

 

Pénz, fizetés

A külföldi munkavállaláshoz, tartózkodáshoz megfelelő anyagi tartalék is szükséges, amely az első fizetésig a szállást, étkezést, utazást, egyéb felmerülő költségeket fedezi. Ügyeljen arra, hogy a hazaútra mindenképpen maradjon elegendő pénze. Tájékozódjon előzetesen az adott ország fizetési viszonyairól és bérezési, adózási feltételeiről (munkajogi szabályozás, kollektív szerződések, minimálbér stb.). Előfordulhat, hogy a munkaadója biztosít szállást, ellátást, munkaruhát stb., de ennek értékét levonja a fizetéséből. Ezeket előre rögzíttesse írásban a munkaadójával.

 

Biztosítás

Az itthon kiállított Európai Egészségbiztosítási Kártyáját a külföldi társadalombiztosítási rendszerbe történő bejelentkezésig, és csak megfelelő fedezet esetén, orvosilag indokolt ellátás igénybevételére tudja használni. A külföldi munkaviszony társadalombiztosítási bejelentéssel jön létre, ez a munkáltató kötelezettsége. Mindenképpen ellenőrizze személyesen a külföldi társadalombiztosítási szervnél, hogy megtörtént-e a bejelentés (munkakör, járulékok, óraszám).

 

Amint egy másik EGT-tagállamban biztosítottá válik, töltse ki az OEP honlapján megtalálható bejelentő lapot, és küldje el az illetékes magyarországi kormányhivatalnak. (A bejelentő lap megerősítéseként szolgálhat, de nem kötelező elem az EGT-partner által kiállított E 104 nyomtatvány.) Amennyiben szeretné, hogy Magyarországon is teljes körű egészségügyi ellátásra legyen jogosult – és az adott tagállam eljárása ezt engedi –, kérheti az adott tagállam illetékes szervétől az E 106 (S1) nyomtatvány kiállítását, s azt megküldheti a kormányhivatalnak, ahol visszaérvényesítik a taj számát. Mielőtt külföldre indulna munkát vállalni, keresse fel a lakóhelye szerinti illetékes társadalombiztosítási szervet, és tájékozódjon a részletekről.

Hasznos weboldalak


  • EURES