Bakony-Balaton
Karrierfutár
Házhoz visszük a lehetőségeket
Az általános iskola után...
Az általános iskola utáni továbbtanulás kérdése fontos, de mindenképpen tudatosítanunk kell önmagunkban, hogy nem egy megváltoztathatatlan döntés, hiszen a későbbiek folyamán, a középiskolás évek alatt, 15-17 éves korban számtalan lehetőséget próbálunk ki részben fantáziánk szintjén, részben valós „megpróbáltatások” (otthoni besegítés, nyári munkák, szakkörök, táborok) révén. 18-21 éves kor körül aztán kialakulnak a domináns elképzeléseink, melyeket majd a továbbtanulásnál érvényesíteni lehet.
Azonban mindenképpen ez az első olyan döntés az ember életében, ami valódi átgondolást kíván mind a gyermek, mind a szülők részéről. Ezzel ugyanis megtesszük az első lépést a szakmaszerzés vagy a felsőoktatás irányába.
Ez egy igazán érdekes időszak, hiszen olyan kérdésekre keressük a választ, mint pl.: „Ki vagyok én?”, „Hol a helyem a világban?”, „Milyen lehetőségeim vannak?”, „Hol vannak a határaim?”, „Mi az a maximum, amit ki tudok hozni magamból?” Ismerős ugye?
A helyes válaszokat nem könnyű egyedül megtalálni, ehhez segítséget nyújtanak a különböző önismereti és pályaismereti kérdőívek.
Az általános iskola utáni továbbtanulási döntés a tanulmányi eredménytől és érdeklődéstől függ.
Ha inkább
de még bizonytalan vagy abban, hogy pontosan mit is szeretnél tanulni, érdemes a gimnáziumot választani. Az érettségi után még mindig van lehetőség szakmát tanulni, vagy a felsőoktatásban továbbtanulni.
Ha 14 évesen már elkötelezett vagy valamely pálya, szakma iránt, lehetőséged van arra, hogy szakmai érdeklődésednek megfelelő szakközépiskolát, vagy szakgimnáziumot válassz. Ha az általános iskolát jó tanulmányi eredménnyel végezted el, és szeretnél szakmai tárgyakat is tanulni, érdemes a szakgimnáziumot választani.
A szakgimnázium és a gimnázium közötti lényegi különbség, hogy míg a gimnáziumban az általános műveltség mély és részletes fejlesztésén van a hangsúly, addig szakgimnáziumban az átlagos mélységű általános műveltség fejlesztése mellett szakmai tárgyakat is tanulhatsz. A szakgimnáziumot elvégezve is egyaránt van lehetőség felsőoktatásban továbbtanulni, vagy további szakképesítés(eke)t szerezni.
Ha inkább a gyakorlati tevékenységek iránt vonzódsz, és kevéssé elméleti beállítottságú vagy, jól döntesz, ha inkább a szakközépiskolát (korábban szakmunkásképző, vagy szakiskola) választod. Itt a képzés során a szakma csínját-bínját sajátíthatod el. Kevesebb elméletet, és több szakmai ismeretet szerezhetsz, aminek köszönhetően az iskola és a szakképző évfolyamok elvégzését követően (17-18 évesen) jogosulttá válsz az elsajátított szakma gyakorlására. Ha emellett a képzési forma mellett döntesz, akkor az iskola elvégzése után még mindig lehetőséged van eldönteni, hogy dolgozni szeretnél-e, vagy inkább egy érettségit nyújtó iskolába iratkozol be, ami után akár a felsőoktatásban is folyatathatod a tanulmányaidat.
A gimnazisták életstílusa sok tekintetben hasonlít az általános iskolás időszakhoz. Ha emellett a tanulási forma mellett döntesz, nagyjából ugyanolyan tantárgyakra számíthatsz, mint az általános iskolában, de minden egyes tantárgyat mélyebben és részletesebben fogsz tanulni. Lesznek felelések, kis- és nagydolgozatok, otthoni feladatok. Egy nap során öt vagy akár nyolc óra is lehet, és a tanórák befejeztével többnyire készülni kell majd a következő napra. A sok tanulás mellett azért érdemes időt szánni a testedzésre is, hiszen aki jó fizikai állapotban van, annak a tanulás is könnyebben megy majd. Mindenképpen érdemes időt szánni továbbá a nyelvtanulásra. A legszerencsésebb az, akinek a tanórán szerzett ismeretek elegendőek a nyelvvizsga letételéhez, akinek viszont ez kevés, az kénytelen lesz a nyelvtanulásra szabadidejéből áldozni, mert a nyelvtudás a mai világban fontos tényező a munkaerő-piaci sikeresség szempontjából, és növeli a továbbtanulási esélyeket is. Lehet járni továbbá szakkörökre, különórákra is, melyek az érdeklődésednek megfelelően bővítik az ismereteidet, vagy épp a felzárkózásban segítenek, ha egy tantárgyból le vagy maradva.
Fontos továbbá, hogy hangsúlyozzuk: ez az időszak valóban főként a tanulásról szól, de azért nem szabad elhanyagolni a családot, a barátokat, valamint azokat a tevékenységeket sem, amelyeket örömmel végzünk, amik kikapcsolnak. Ezek legalább olyan fontosak, mint a jól tanulás, és meg lehet találni azt az egyensúlyt, ahol az ehhez az életszakaszhoz kapcsolódó valamennyi életszerep teret kaphat, és ami által jól érezheted magadat.
Pályaválasztási kérdőívek