Bakony-Balaton
Karrierfutár
Házhoz visszük a lehetőségeket
Akár szeretnénk, akár nem, mindannyiunk életében eljön az az időszak, amikor állást kell keresnünk. Vagy azért, mert végeztünk az iskolában, és pályakezdőként a jövőben a munkaerő-piacon kell helytállnunk, vagy azért, mert valamilyen oknál fogva megszűnt a munkahelyünk, vagy azért, mert egy jobb munkahelyet szeretnénk.
Különbözőek vagyunk. Vannak, akik szinte évente munkahelyet váltanak, és vannak, akik éveket, évtizedek töltenek el egy adott munkakörben. Vannak, akik kihívásként élik meg az álláskeresést, és folyamatosan keresik a még jobb munkahelyeket, és vannak, akik tartanak a váltástól, a bizonytalantól, az ismeretlentől.
A nagy kérdés, hogy mit tegyünk, ha álláskeresővé válunk.
Az első, és legfontosabb, hogy ne essünk kétségbe. Higgadtan, ha kell, szakember (pl. munkavállalási tanácsadó) bevonásával tekintsük át, hogy milyen irányban szeretnénk elindulni, milyen használható ismereteink, képességeink, lehetőségeink vannak, kik tudnak nekünk segíteni.
Ha eldöntöttük, hogy milyen irányba indulunk, állítsuk össze, vagy aktualizáljuk az önéletrajzunkat. Ez az a dokumentum, amely úgymond „elad” minket a foglalkoztatóknak, az önéletrajzunkat lényegében egy belépőnek tekinthetjük az állásinterjúra. Éppen ezért nem mindegy, hogy milyen a felépítése, és a külalakja.
Fontos, hogy az iskola befejezése, vagy a munkaviszonyunk megszűnése után azonnal jelentkezzünk be a lakó-, vagy tartózkodási helyünk szerint illetékes Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztályán (korábban Munkaügyi Kirendeltség), hiszen ez alapfeltétele számos támogatási forma igénybe vételének, és a különböző tanfolyamokon való részvételnek.
Regisztráljunk a Munkaerő-közvetítő és kölcsönző cégeknél is, hiszen ők számtalan olyan álláslehetőséget tudnak felajánlani, amit máshol nem hirdetnek meg, vagy az adott cégekhez, vállalatokhoz besétálva egyáltalán nem pályázhatunk meg. Veszprém megye egyik legjelentősebb foglalkoztatójaként a Man at Work Kft. is a megye több településén kínál álláslehetőségeket betanított munkásoknak, szakmunkásoknak és mérnököknek egyaránt.
Kísérjük figyelemmel a sajtóban megjelenő aktuális állásajánlatokat, legyen szó megyei, vagy helyi újságokról. Szinte valamennyi újságban van ÁLLÁST KÍNÁL rovat, ahol könnyen rátalálhatunk egy nekünk tetsző álláshirdetésre. Emellett érdemes a Szuperinfó oldalait is böngészni, hiszen számos álláshirdetést találunk az oldalakon.
Egyre több állást hirdetnek meg az interneten, ezért érdemes az álláskeresőkre specializálódott oldalakat is folyamatosan figyelni, és ahol lehet, regisztrálni. A legtöbb weboldal rendelkezik hírlevél szolgáltatással, amikre azért érdemes feliratkozni, mert így naprakész információkat kapunk az általunk beállított paramétereknek megfelelő álláslehetőségekről.
Írjuk össze, hogy melyek azok a vállalkozások, cégek, amelyek az általunk keresett munkakörben foglalkoztatnak munkavállalókat, vagy úgy gondoljuk, hogy tudnak számunkra megfelelő munkalehetőséget nyújtani, és küldjük el részükre a bemutatkozó levelünket, és az önéletrajzunkat, vagy keressük fel őket személyesen.
Hívjuk fel családtagjaink, rokonaink, barátaink, ismerőseink figyelmét arra, hogy állást keresünk. Mindig mondjuk meg azt is, hogy milyen területen keresünk munkahelyet. Sosem tudhatjuk, hogy kinek milyen információi vannak egy-egy megüresedett munkakörről. Ne feledjük el, hogy az üres álláshelyek döntő többsége sehol sem kerül meghirdetésre, azok betöltése informális úton, ismeretségi kapcsolatokon keresztül, ajánlás útján, vagy vállalaton belülről kerül betöltésre.
És végezetül álljon itt néhány hasznos jó tanács az álláskereséshez:
A „hozzáállás” kérdése:
„Ha sikeres akarsz lenni, a dolog nagyon egyszerű. Érts ahhoz, amit csinálsz! Szeresd, amit csinálsz! És higgy abban, amit csinálsz! Igen, ilyen egyszerű ez.”
(Will Rogers)
1. Soha ne higgyen a túl csábító ajánlatoknak!
Ezzel ugyanis az emberek érzelmeire és nem a józan eszükre próbál a csaló hirdető hatni. Próbáljon a realitások talaján maradni és gyanút fogni, ha túl könnyű és gyors pénzszerzési módot kínál valaki. Figyeljen a hirdetés szövegezésére is.
2. Ha magánközvetítő révén szeretne állásajánlathoz jutni, mindig győződjön meg arról, hogy a közvetítő regisztráltatta-e magát a telephelye szerint illetékes munkaügyi központnál.
Nyilvántartásba nem vett magánközvetítő szolgáltatásait soha ne vegye igénybe! Kormányrendelet írja elő, hogy a magánközvetítőnek nyilvántartásba kell vétetnie magát a telephelye szerint illetékes munkaügyi központnál. A munkaügyi központ csak akkor veszi a magánközvetítőt nyilvántartásba, ha az a rendeletben meghatározott feltételeknek – szakértelem, elérhetőség, óvadék letétbe helyezése stb. – megfelel. Arról, hogy a magánközvetítő nyilvántartásba vétette-e magát, a www.munka.hu /Foglalkoztatás szakmai aloldal Álláskeresőknek/Állásajánlatok/Magán-munkaközvetítők menüpont alatt tájékozódhat, vagy felvilágosítást kérhet az illetékes megyei munkaügyi központtól.
3. Soha ne fizessen magánközvetítőnek közvetítési, regisztrációs vagy egyéb díjat!
Magyarországon kormányrendelet írja elő, hogy a magánközvetítő az álláskeresőtől semmilyen címen nem kérhet a szolgáltatásaiért pénzt. Szolgáltatásainak ellenértékét mindig a munkaadó fizeti meg.
4. Soha ne fizessen előre egy munkát ajánlónak sem!
Néhány ezer forinttól a súlyos tízezrekig változatos a paletta, hogy mennyi pénzt kérnek előre a munkavállalás, pénzkeresés reményében. Tipikus hiba, hogy az „áldozat” fizet, aztán nem történik semmi.
5. Ha ilyen ajánlatot kap, még mielőbb bármit tenne, próbálja a hirdetőt „leinformálni”.
Ha cégről van szó, érdemes megnézni az illetékes cégbíróságon, be van-e jegyezve a cégnyilvántartásba, kik a tagok, mennyi az alaptőkéje, van-e ellene felszámolási eljárás stb.
Ha magánszemélyről van szó, őt is valamilyen módon javasolt leinformálni (pl. egyéni vállalkozók nyilvántartásában szerepel-e, vagy általában a hirdetésben milyen elérhetőséget ad meg (ha csak mobilt, és nincs postacím vagy vezetékes telefon, már eleve gyanút foghatunk).
6. Ha úgy érzi, hogy becsapták
Segítségért forduljon a rendőrséghez, magán-munkaközvetítést végző cég esetén fordulhat a munkaügyi központhoz, de hangsúlyozandó, hogy cél a megelőzés, mert utólag nagyon nehéz visszaszerezni a befizetett pénzt.